Bloginaczej.pl

Inne miejsce w internecie!

Zasób słów języka niemieckiego

Bardzo trudno jest odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie, ile właściwie język niemiecki posiada słów. Pewną przybliżoną orientację możemy uzyskać korzystając ze słownika w tym języku. Jednak są to liczby przybliżone, które nie będą całkiem dokładne.

Mówiąc po niemiecku ciągle powstają coraz to nowe zwroty, które z biegiem lat zapisują się w tradycji danego języka. Ta olbrzymia liczba wyrazów nie powinna jednak nikomu sugerować, że ktokolwiek z żyjących Niemców dobrze zna oraz rozumie 100 tysięcy słów, bo jest to niemożliwe, gdyż słownik indywidualny jest znacznie uboższy. Zresztą każdy człowiek w swoim życiu używa głównie części słów, które zna i często stosuje w mowie oraz piśmie. Tu nawet najlepszy kurs języka niemieckiego nie jest w stanie nauczyć nas całego słownictwa.

Taa akurat

Istnieją bowiem słowa i zwroty, które nie są zrozumiane przez większość obywateli, dlatego się je zastępuje innymi znanymi przez każdego. Nie ma dwóch jednakowych osób, które operują identycznym zasobem słownictwa. Każdy jest inny i posiada swój indywidualny zasób, którego używa na co dzień. Grupa społeczeństwa o podobnym wykształceniu i zainteresowaniach będzie miała jednak dość zbliżony zasób słownictwa, gdyż np. prawnika cechuje inna specyfika mowy niż w przypadku zwykłego chłopa pracującego fizycznie. Jest to naturalne, gdyż na studiach prawniczych uczą jednakowo wszystkich studentów prawniczej mowy. Dzieje się tak samo w innych zawodach. Popatrzmy się na małe dzieci. One również mówiąc po swojemu najchętniej naśladują osoby, z którymi spotykają się na co dzień i z biegiem czasu zaczynają się do nich upodabniać. Jest to naturalne zjawisko, gdyż jeśli ciągle coś słyszymy, to automatycznie zaczynamy to stosować w naszym codziennym życiu. Z uwagi na to, że człowiek posługuje się kilkunastoma setkami wyrazów, nigdy nie dojdzie do całkowitego upodobnienia się w mowie z inną osobą, gdyż wszystkie wyrazy nie jesteśmy w stanie zapamiętać w taki sposób jak je słyszymy w otaczającym nas środowisku, ponieważ musieli byśmy się spotykać jedynie z jedną osobą, a to jest raczej niemożliwe.

Related Posts

4 komentarze