Bloginaczej.pl

Inne miejsce w internecie!

Wychowanie wczesnoszkolne w Niemczech

Niemcy są naszymi zachodnimi sąsiadami, jednak pod wieloma względami różnią się od naszego kraju. Różnice szybko można zauważyć choćby w szkolnictwie. W tym kraju dziecko nieco szybciej zaczyna naukę w szkole niż w Polsce.

Również zakazane jest opuszczanie przez dziecka dni w szkole. Kiedy jednak nagminnie się tak dzieje, rodzice płacą ogromne kary finansowe. Wychowanie wczesnoszkolne polega na posłaniu dziecka do tak zwanego przedszkola, w którym nauczyciele opiekują się dziećmi, oraz uczą je poprawnego zachowania, jak również podstawowe rzeczy po niemiecku.

Dziecko złotem!

W Niemczech dzieci są pod szczególną ochroną, gdzie karane jest delikatne uderzenia malucha. Jest to nie dopuszczalne. W Polsce również jest to zabronione, jednak nie jest aż tak kontrolowane. Maluchy w danym przedszkolu muszą przede wszystkim czuć się bezpiecznie. Bawiąc się z rówieśnikami wyrabiają w sobie szczególnie istotne cechy, oraz pozbywają się syndromu jedynactwa.

To jest naprawdę ważne!

Uczą się dzielenia zabawkami, rozmowy z innymi, cierpliwości, wyrozumiałość, oraz co ważne – dyscypliny. W takich placówkach jest ona szczególnie przestrzegana i oczekiwana od dzieci, gdyż jest ich sporo, a nauczyciel tylko jeden, więc nie ma mowy o tym, aby każde dziecko robiło sobie co mu się żywnie podoba. Opiekun zachęca dzieci do współpracy poprzez zabawę. Opowiada im jakie mamy miesiące po niemiecku, jak również dni tygodnia po niemiecku. Dzieci bardzo chętnie słuchają, ponieważ ten temat jest na tyle ciekawy, że mogą zrobić sobie porównanie z obecną pogodą na dworze. Rodzice zwykle nie mają czasu ani ochoty uczyć je takich rzecz, gdyż ciągle pracują, więc maluszki bardzo chętnie uczestniczą w takich zajęciach, gdzie pani nauczycielka w pewnym stopniu zastępuje im mamę, którą rzadko widują w domu i za którą bardzo tęsknią. Dobrze na nich wpływa, kiedy znajduje się ktoś taki, kto okaże im odrobinę ciepła ogniska domowego i zrozumienia, którego nie zaznają często we własnym domu. Dlatego śmiało zapisujmy dzieci do przedszkoli, aby nie czuły się samotne.

Related Posts

3 komentarze